Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی
منوی اصلی
 خانه

 منوی اصلی
 ارسال خبر
 جستحو
 بهترینهای سایت
 منوی کاربری
 آرشیو مطالب
 دانلود
 دریافت فایل
 لینک ها
 نظر خواهی
 نظرسنجی ها
 معرفی به دوستان
 آمار سایت


جستجو
وضعیت کاربران
در حال حاضر 61 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .


Random Headlines

سخت افزار
[ سخت افزار ]

·تفاوت‌ سیستم‌ عامل‌ 32 بیتی و 64 بیتی
·نسل جدید کارت‌های گرافیک‌ AMD
·یک انتخاب هوشمندانه!
·معرفی شرکت LENOVO
·معرفی الترابوک گیگابایت X11
·تکنولوژی بلوتوث
·فن آوری نمایش ۳ بعدی
·فاکسکان، شرکتی متفاوت‌تر از تصور
·Intel® Smart Response چیست و فعال سازی آن چگونه است؟


پشتیبانی آنلاین


تبلیغات

Rock Music


Physics World


oemgroup

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت


رقابت ابر کامپیوتر ها
سخت افزار

با وجود آنکه کامپیوتر ساخت بشر است و بر این اساس نمی تواند بر انسان و توانایی های ذهنی او رجحان یابد، گروهی از منتقدان بر این باورند که روی کار آمدن ابزاری به اسم « ابرکامپیوتر» باعث شده است انسان توان رقابت خود با فناوری را از دست دهد و عرصه را به رقیب سرسختش واگذار کند زیرا این ابرکامپیوتر قادر بود در آن واحد میلیون ها مساله سخت و پیچیده را به طور همزمان حل کند و خدمات گسترده خود را به میلیون ها نفر در سراسر جهان ارائه دهد.

تولید و استفاده از ابرکامپیوترها امروزه به عاملی برای برتری کشورها بر یکدیگر تبدیل شده و به دنبال آن مراکز فناوری در کشورهای مختلف سعی می کنند با افزایش سرمایه گذاری های خود در این حوزه موفقیت های بیشتری کسب کنند.

افزایش اهمیت ابرکامپیوترها در زندگی روزمره انسان ها باعث شده است در ماه های ژوئن و نوامبر هر سال لیست برترین ابرکامپیوترهای دنیا منتشر شود تا مردم سراسر جهان در جریان آخرین پیشرفت ها در این حوزه قرار بگیرند. این لیست با نام Top500 منتشر می شود و در آخرین نسخه از آن که چند روز قبل در « کنفرانس بین المللی ابرکامپیوتر 2009» در شهر هامبورگ آلمان منتشر شد، کارشناسان اعلام کردند ابرکامپیوتر شرکت IBM با نام Roadrunner باپیشی گرفتن از ابرکامپیوتر Jaguar، همچنان به عنوان پرقدرت ترین ابرکامپیوتر دنیا محسوب می شود. برترین ابرکامپیوتر دنیا هم اکنون در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس وابسته به وزارت انرژی آمریکا واقع شده است.
این ابرکامپیوتر می تواند 105/1 پتافلاپ محاسبه را ظرف یک ثانیه انجام دهد. گفتنی است هر پتافلاپ معادل عدد یک با 15 صفر مقابل آن است. این دومین سال متوالی است که Roadrunner از ابرکامپیوتر Cray XT5 Jaguar پیشی می گیرد. ابرکامپیوتر Cray XT5 Jaguar که در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در وزارت انرژی آمریکا واقع شده است، می تواند در هر ثانیه 059/1 پتافلاپ محاسبه را انجام دهد. علاوه بر این دو ابرکامپیوتر برتر برخی محصولات در این لیست وجود دارند که در کشور آمریکا واقع نشده اند و نام آنها برای نخستین بار بین 10 ابرکامپیوتر برتر دنیا دیده می شود. (روی ادامه متن کلیک کنید) ابرکامپیوترIBM BlueGene/P که در دانشگاه علم و فناوری شاه عبدالله عربستان سعودی واقع شده در رتبه چهاردهم این لیست قرار گرفته است. اگر چه اقتصاد کشورهای خاورمیانه وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی دارد و در اصل، درآمدهای نفتی اقتصاد این منطقه را شکل می دهد، دولت سعودی تصمیم گرفته است از این پس درآمد خود را از فروش منبع تمام شدنی نفت به گونه ای دیگر هدایت کند. دولت عربستان که سرمایه گذاری در بخش های مختلف فناوری را از چند سال قبل آغاز کرده است هم اکنون می کوشد با راه اندازی این ابرکامپیوتر، گام های موثری در حوزه علم و فناوری بردارد تا از قافله پیشرفت های روزافزون تکنولوژی عقب نماند. ابرکامپیوتر جدید این کشور که با همکاری شرکت IBM تولید شده است، در دانشکده علم و فناوری وابسته به دانشگاه « شاه عبدالله» نصب خواهد شد. مرکز داده ای که قرار است از این ابرکامپیوتر پشتیبانی کند تا تابستان آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. این ابرکامپیوتر با نام « شاهین» نیز شناخته می شود و شامل 16 سیستم رک از نوع IBM Blu Gene/P به همراه 65 هزار و 536 هسته پردازنده می شود سرعت آن 222 ترافلاپ است. هر تلافلاپ نیز معادل یک تریلیون محاسبه در ثانیه است.
بر اساس آخرین پیش بینی های IBM که برای چندمین سال متوالی همچنان به عنوان برترین تولیدکننده ابرکامپیوترها در جهان محسوب می شود، شاهین پس از بهره برداری نهایی در دو سال آینده ششمین ابرکامپیوتر برتر جهان خواهد بود و این در حالی است که مدیران دانشگاه شاه عبدالله عربستان اعلام کرده اند قصد افزایش ظرفیت آن را دارند. مرکز داده ای که برای این ابرکامپیوتری طراحی شده، قادر است بیش از 500 سیستم رک را در کنار دیگر تجهیزات و زیرساخت های فناوری در خود جا دهد. « مجید الغسلان» مدیر این مرکز دانشگاهی اعلام کرده است این ابرکامپیوتر در زمینه های مختلف، توسط محققان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از مهم ترین بخش هایی که این ابرکامپیوتر قرار است در آنها مورد استفاده قرار گیرد می توان به محاسبات کامپیوتری در زمینه فیزیک، تحقیقات کامپیوتری بسیار پیشرفته و... اشاره کرد.

اگر چه برخی شرکت ها طی چند ماه گذشته تمرکز بیشتری بر بازار جهانی ابرکامپیوترها داشته اند، کارشناسان بر پایه بررسی های اخیر خود اعلام کرده اند IBM همچنان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده سرور برای ابرکامپیوترها در دنیا محسوب می شود. در حالی که IBM تاکنون بیشترین ابرکامپیوتر را در دنیا نصب و راه اندازی کرده، اچ پی نیز با سرعت زیاد در حال پیشرفت در این زمینه است. در این بین، شرکت اینتل بزرگ ترین تولیدکننده پردازنده برای ابرکامپیوترها محسوب می شود و با تولید محصول ویژه ای با نام Lion، 800 درصد بازار پردازنده های ابرکامپیوترها را در اختیار گرفته است و به عبارت دیگر بین 500 ابرکامپیوتر برتر دنیا، روی 399 عدد از آنها پردازنده اینتل نصب شده است. پردازنده های IBM Power در این زمینه در رتبه دوم قرار دارند و روی 55 عدد از برترین ابرکامپیوترهای دنیا نصب شده اند. در زیر لیست 10 ابرکامپیوتر برتر دنیا آورده شده است:
Roadrunner-1 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس آمریکا. سرعت: 105/1 پتافلاپ
Jaguar-2 ساخت شرکت Cray واقع در آزمایشگاه ملی Oak Ridge آمریکا. سرعت: 059/1 پتافلاپ
JUGENE-3 ساخت شرکت IBM واقع در مرکز Forschungszentrum Juelich آلمان. سرعت: 5/825 ترافلاپ
Pleiades-4 ساخت شرکت SGI واقع در مرکز تحقیقاتی Ames وابسته به سازمان فضایی ناسا. سرعت: 01/487 ترافلاپ
BlueGeneL-5 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور آمریکا. سرعت: 2/478 ترافلاپ
Kraken XT5-6 ساخت شرکت Cray واقع در موسسه ملی علوم کامپیوتری آمریکا. سرعت: 3/463 ترافلاپ
BlueGene/P-7 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی آرگون آمریکا. سرعت: 61/458 ترافلاپ
Ranger-8 ساخت شرکت Sun واقع در مرکز پردازش های پیشرفته کامپیوتری تگزاس در آمریکا. سرعت: 20/433 ترافلاپ
Dawn-9 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی « لاورنس لیورمور» آمریکا. سرعت: 70/415 ترافلاپ
JUROPA-10 ساخت شرکت Bull SA واقع در مرکز Forschungszentrum Juelich آلمان. سرعت: 80/274 ترافلاپ.

اما ایران نیز از سال گذشته با تولید ابرکامپیوتر وارد این حوزه شده است. قوی ترین ابرکامپیوتر فوق سریع ایران که به دست محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد، با سرعت 860 گیگافلاپ فعالیت می کند. ابرکامپیوتر ایران بر اساس سیستم PC Cluster به منظور دستیابی به سرعت پردازش بالا طراحی شده و شامل 32 پردازنده به عنوان واحد های پردازشگر می شود که به راحتی قابل گسترش هستند. ارتباط این سیستم با کاربر توسط یک کامپیوتر به عنوان مدیر سیستم برقرار می شود.
این ابرکامپیوتر از طریق شبکه Fast Ethernet با دیگر شبکه های موجود ارتباط برقرار می کند. در این سامانه 216 هسته پردازشی Opteron با توان دو گیگاهرتز با بهره گیری از فناوری PC Cluster به صورت موازی در کنار یکدیگر عمل می کنند. حافظه مرکزی این سیستم 56 گیگابایت اعلام شده که ظرفیت ذخیره سازی آن معادل 5800 گیگابایت است. حداکثر توان پردازشی این ابرکامپیوتر 860 میلیارد عمل در ثانیه و سیستم عامل مورد استفاده در آن لینوکس بوده که یک نرم افزار نیز برای مدیریت، نظارت و کنترل سیستم آن توسط محققان دانشگاه امیرکبیر تهیه شده است. همچنین مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی مانند MM5 و ARPS برای پیش بینی وضع هوا روی این ابرکامپیوتر نصب و مورد استفاده قرار گرفته و نتایج به دست آمده آزمایش های صورت گرفته روی این محصول نیز به تایید کارشناسان شرکت های اروپایی رسیده است.
منبع: www.cnet.com

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 14 دی، 1388 توسط majidplus

 
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امکانات مخصوص کاربران استفاده کنید .


پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد سخت افزار
· سایر مطالب نوشته شده توسط majidplus


پربازدیدترین مطلب در زمینه سخت افزار:
انتقال سریال و موازی و معرفی انواع پورتهاامتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بدانتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلبموضوعات مرتبط

سخت افزار

"رقابت ابر کامپیوتر ها" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 1 نظر | جستجو درنظرات و پیشنهادات
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .

Re: رقابت ابر کامپیوتر ها (امتیاز : 1)
توسط r3wer3qw1 در مورخه : جمعه، 12 آذر، 1389
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی)
[minska.ru"] [wmr100.ru"] [theboat.info"] [leapfrogs.info"] [sotikvertu.ru"] . .


سبزوار - میدان نجارآباد - خیابان انقلاب - بین انقلاب 6 و میدان - پلاک 224 کد پستی: 9618645766
تلفن فروشگاه : 44661090 (3 خط) تلفن دفتر : 44661091 تلفکس : 44641814 - 051
sinacomputer@gmail.com