Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی
منوی اصلی
 خانه

 منوی اصلی
 ارسال خبر
 جستحو
 بهترینهای سایت
 منوی کاربری
 آرشیو مطالب
 دانلود
 دریافت فایل
 لینک ها
 نظر خواهی
 نظرسنجی ها
 معرفی به دوستان
 آمار سایت


جستجو
وضعیت کاربران
در حال حاضر 61 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .


Random Headlines

اخبار
[ اخبار ]

·بهترین و بدترین برند نوت بوک در سال 2013
·کارت گرافیک GTX 760 گیگابایت در بازارهای ایران
·تغییرات بزرگ دنیای PC در سال 2012
·اطلاعیه فروش تجهیزات مازاد
·محصولاتی که استیو جابز نتوانست تکمیل کند
·مسابقه گوشی های هوشمند و تبلت ها
·اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات؟
·
·دلایل نوسانات قیمت هارد دیسک


پشتیبانی آنلاین


تبلیغات

Rock Music


Physics World


oemgroup

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت


منبع تغذیه کامپیوتر
سخت افزار

حداقل 30 درصد اشکالات و عیوب سخت افزاری، به نوعی مربوط به انتخاب و نصب پاورهای غیر استاندارد و یا عدم تناسب پاور با سخت افزار مربوطه می باشد. جالب است که اکثر افراد حاضرند با پرداخت هزینه های گزاف، نسبت به خرید یا ارتقای پردازنده خود اقدام نمایند، در حالیکه عدم توجه به تناسب پاور با سخت افزار مربوطه، که عمومأ هزینه آن 30 درصد قیمت یک پردازنده روز در بازار می باشد، می تواند در بهترین حالت، کارآیی و سرعت پردازنده را با اختلال مواجه سازد و در شرایط سخت تر موجب آسیب دیدگی قطعات گردد. با توجه به این موضوع، لازم است که در هنگام خرید پاور به موارد ذیل توجه بیشتری داشته باشیم؛

1_ تناسب ویرایش پاور با توجه به سخت افزار بکاربرده شده در سیستم؛
جهت سیستمهای امروزی استفاده از پاورهای ATX 12V ویرایش سری 2.X الزامی می باشد. قابلیت اصلی اینگونه پاورها در افزایش قدرت شاخه 12 ولت آنها می باشد و در این سری پاورها، خروجی 12 ولت را حداقل 2 شاخه مجزا ارائه می نمایند. مهمترین دلایل این مسئله، عدم آسیب مسیر عبوری ولتاژ با شدت جریان بالاتر از 18 آمپر و همچنین عدم تأثیر گذاری نویز و هارمونیک ایجاد شده از طرف الکتروموتورهای تغذیه شونده از شاخه اول ولتاژ 12 بر روی شاخه دوم ولتاژ 12 می باشد. همچنین توصیه می شود جهت سیستمهای حرفه ای جدید، حتمأ از پاورهای سری EPS، که قابلیتهای ویژه ای دارند، استفاده گردد.

2_ تناسب توان پاور با توجه به سخت افزار بکار برده شده؛

عمومأ این سوال برای ما پیش آمده که سیستم انتخابی ما چقدر برق مصرف می کند. قبل از پاسخ به این سوال، یک اصل را همیشه در نظر داشته باشید و آن اینست که پاور بعنوان قلب سیستم شما، باید آخرین انتخاب سخت افزاری تان باشد. چرا که نوع قطعات انتخابی شما، موید میزان مصرفشان از پاور خواهد بود. عموم سخت افزارهای امروزی، به پاورهایی با توان حقیقی حداقل 400 وات نیاز دارند و در مورد سخت افزارهای حرفه ای این رقم بصورت تصاعدی افزایش می یابد.

3_ توجه به توان واقعی پاور الزامی است؛
متأسفانه برخی شرکتهای داخلی، پاورهای 150 تا 250 وات حقیقی خود را با درج اعداد و ارقام غیر حقیقی بر روی لیبل بعنوان پاورهای 500 تا 1000 وات به بازار عرضه می نمایند و متأسفانه خریدار صرفأ به واسطه قید این اعداد غیر حقیقی، اقدام به خرید آن محصول می نماید. این اعداد غیر حقیقی در واقع نشانگر میزان Peak پاور است و صرفأ یک کلمه بازاری است که البته توجیه فنی نیز دارد. مثلأ عموم پاورها تا لحظه ای که Over Power Protection (تازه اگر پروتکشن داشته باشند) آنها فعال شود قادرند حدود 30 تا 70 درصد بالاتر از توان واقعی خود را تحمل کنند؛ آنهم در مدت زمانی کمتر از یک دقیقه !! (البته در این شرایط، ولتاژهای خروجی پاور به صورت نامتعارفی نوسان پیدا می کند) این موضوع یعنی Peak نباید اصلأ و ابدأ برای مصرف کننده ملاک انتخاب باشد. ولی متأسفانه در بازار ایران، اغلب بر روی توان Peak تبلیغ می شود و بعضأ برخی شرکتها نیز اقدام به درج اعدادی بالاتر از توان Peak بر روی لیبل پاور خود می کنند.

4_ تعبیه پروتکشن های ایمنی در مبانی ورودی و خروجی پاور الزامی است؛
وظیفه و هدف از تعبیه پروتکشن های ایمنی در پاور، جلوگیری از آسیب رسانی پاور به سخت افزار می باشد. چراکه این پروتکشنها هستند که در موارد اضطراری و غیرطبیعی که به هر دلیلی ممکن است برای یک پاور بوجود بیاید، با عملکرد سریع خود می توانند مانع از آسیب سخت افزار شما گردند. توجه شما را به نمونه هایی از این پرو تکشن ها و گوشه ای از وظایف آن جلب می نمایم: (روی ادامه متن کلیک کنید)SCP یا همان Short Circuit Protection :
در صورت بوجود آمدن اتصال کوتاه در هریک از شاخه های خروجی، منبع تغذیه به طور خودکار خاموش شود.

OPP یا همان Over Power Protection :
در حدود تعیین شده در استاندارد، در صورت افزایش بار مصرفی خارج از توان کلی و حداکثر، منبع تغذیه به صورت خودکار خاموش شود.

OVP یا همان Over Voltage Protection :
در حدود تعیین شده در استاندارد، در صورت افزایش ولتاژ در هر یک از شاخه های خروجی، منبع تغذیه به صورت خودکار خاموش شود.

OTP یا همان Over Temperature Protection :
در حدود تعیین شده در استاندارد، در صورت افزایش غیر طبیعی حرارت فضای داخلی و یا از کار افتادن فن پاور، منبع تغذیه به صورت خودکار خاموش شود.

UVP یا همان Under Voltage protection :
در حدود تعیین شده در استاندارد، در صورت کاهش ولتاژ ورودی پاور، منبع تغذیه به صورت خودکار خاموش شود.

OCP یا همان Over Current Protection :
در حدود تعیین شده در استاندارد، در صورت اضافه بار خارج از توان بر روی هر یک از شاخه های خروجی پاور، منبع تغذیه به صورت خودکار خاموش شود.

5_ راندمان و اهمیت آن در صرفه جویی مصرف انرژی:
توجه به راندمان پاور می تواند شما را از پرداخت هزینه اضافی جهت انرژی اتلاف شده، نجات دهد. در بسیاری از موارد یک پاور با راندمان بالای 80 درصد، قادر است هزینه خرید خود را در طول یک تا دو سال اول مصرف، از طریق قبض برق شما جبران نماید. به صورت عموم، توصیه میشود از پاورهای با راندمان بالاتر از 70 درصد، استفاده کنید.
شما وقتی پی به اهمیت این موضوع می برید که میزان مصرف انرژی دو محصول یکسان، با دو راندمان مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید. به عنوان مثال شما اگر یک پاور 500 واتی از بازار تهیه نمایید، به منزله آن نمی باشد که پاور شما همیشه 500 وات مصرف می نماید، بلکه این رقم نشان دهنده مقدار توان خروجی پاور شما در حالت حداکثر مصرف آن می باشد. میزان انرژی مورد مصرف یک سیستم، مرتبط به نوع قطعاتی می باشد که شما بر روی سیستم خود نصب نموده اید. مثلأ ممکن است شما یک پاور 500 واتی داشته باشید ولی سیستم شما بیشتر از 300 وات مصرف نکند. در حقیقت میزان مصرف کامپیوتر شما 300 وات در نظر گرفته می شود. در اینجا مقوله میزان اتلاف انرژی جهت تأ مین 300 وات انرزی مصرفی کامپیوتر شما، اهمیت پیدا می کند.
راندمان به صورت کلی، ضریب انرژی ورودی دستگاه به انرژی خروجی دستگاه می باشد. پاورهای سوئیچینگ درصدی از انرژی ورودی خود را در طول مسیر تا خروجی، به صورت انرژی گرمایشی و امواج مغناطیسی از دست می دهند. این میزان اتلاف هر چه کمتر باشد، طبیعتأ در مصرف بهینه انرژی و عمر پاور تأثیر گذار خواهد بود. مقایسه عملی آن، در مورد دو نمونه پاور 300 واتی با راندمانهای مختلف جالب به نظر می رسد. نمونه پاور 300 واتی اول که راندمان 70 درصدی داشت، در حالت حداکثر بار گیری 1.95 آمپر از برق ورودی مصرف می نمود؛ در حالیکه نمونه دوم که راندمان 80 درصدی داشت، در حالت حداکثر بار گیری 1.7 آمپر از برق ورودی مصرف می نمود (ولتاژ ورودی در هر دو نمونه 220 ولت در نظر گرفته شده است). این 0.25 آمپر اختلاف مصرف، شاید در نگاه اول رقم تعجب برانگیزی نباشد، ولی در صورت مصرف طولانی مدت به رقم چشمگیری تبدیل می گردد وتأثیراتش را در قبض برق مصرفی شما نمایان تر می نماید. با استفاده از جدول و فرمول ارائه شده زیر شما به وضوح تأثیر راندمان در قبض برق مصرفی چند نمونه پاور 500 واتی با راندمانهای مختلف را، ملاحظه می فرمایید. (شکل شماره 1) این رقمها شاید شما را مجاب نماید که در هنگام تهیه پاور، برای راندمان آن اهمیت ویژه ای قائل شوید؛ چراکه گاهأ معادل قیمت خود پاور، ما به التفاوت قبض پرداختی شما در طول یکسال می باشد. شما با انتخاب صحیح خود می توانید هزینه خرید یک پاور با راندمان بالای 80 درصد را، از طریق قبض برق خود جبران نمایید!!

6_ نوع فن بکار برده شده؛
اگر خواهان یک پاور کم صدا هستید، توصیه می شود که از پاورهایی که دارای فن 12 الی 14 سانتی متری (اصطلاحأ فن بزرگ) هستند، استفاده کنید. توجه داشته باشید بهترین و مناسب ترین روش، جهت تخلیه هوای گرم داخل پاور، استفاده از یک یا دو فن 8 سانتی متری متری است که بهتر است یکی در جلوی پاور و دیگری در پشت پاور باشد. بدیهی است در این روش، گرمای داخل پاور، بهتر تخلیه می گردد و موجب تثبیت عمر و کارایی پاور میشود. ولی نقطه ضعف آن ایجاد صدایی بیشتر از یک فن 12 سانتی متری می باشد، که البته با هوشمند نمودن مدار تغذیه فن (STNC) میزان نویز صوتی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و فن پاور متناسب با میزان حرارت محیط داخلی پاور، کم و زیاد می گردد. در گذشته ای نه چندان دور، به اشتباه تصور می شد که هر چه تعداد فن پاور بیشتر باشد، پاور مورد نظر قوی تر است. در حالیکه امروزه با توجه به افزایش راندمان پاورهای جدید و کاهش گرمای حاصل از کارکرد آنها، شما پاورهای بسیار پر قدرتی با توانهای حقیقی 1000 وات ملاحظه می کنید که فقط و فقط یک فن دارند! در حقیقت امروزه رقابتی بین سازندگان مطرح پاور در دنیا بوجود آمده تا هر کدام بنابر توانایی خود بتوانند به تناسب از فن کمتری در کولینگ پاور خود استفاده نمایند و بدین وسیله کیفیت محصولات خود را بر سایرین اثبات نمایند.

7_ عمر مفید پاور؛ (MTBF)
همانطور که می دانید، برای هر وسیله الکترونیکی، میانگین ساعت کارکرد در شرایط استاندارد در نظر گرفته می شود. در مورد پاور کامپیوتر، نیز این قضیه بنابر طراحی و کیفیت قطعات داخلی آنها، مابین 20000 تا 150000 ساعت تخمین زده می شود. این مورد با قیمت پرداختی شما در هنگام خرید، رابطه ای مستقیم پیدا خواهد نمود. یعنی اگر شما یک پاور 580 وات با عمر مفید 100000 ساعت خریداری نمایید، ممکن است بابت آن مبلغ 80 هزار تومان بپردازید، ولی بابت یک پاور 580 وات با عمر مفید 50000 مبلغی معادل 60 هزار تومان هزینه نمایید. بدیهی است که به نفع مشتری است که یک پاور با MTBF بالاتر را خریداری کند، چرا که به ازای مبلغ محدود مابه التفاوت ریالی، آن پاور دو برابر عمر خواهد نمود. (البته در شرایط کاری استاندارد و برابر)

8_ نویز و ریپل خروجی پاور؛
یکی دیگر از مواردی که بر کارآیی و عمر قطعات کامپیوتر شما اثر گذار می باشد، میزان نویز و ریپل خروجی پاور می باشد. هر چه دامنه این نویز و ریپل بسته تر و محدود تر باشد، آسیب پذیری قطعات سخت افزاری کاهش می یابد و کارآیی سیستم شما تثبیت می گردد.همانطور که می دانید کاهش نویز و ریپل در ولتاژ مصرفی قطعات الکترونیکی سخت افزار، تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد آنها دارد. بنابراین نویز و لتاژ خروجی پاور می بایست از طریق FیLتR های متناسب در بخش FیLتR ینگ خروجی پاور، تا حد امکان کاهش یابد و ریپل نیز توسط طراحی مناسب رگولاتورها و ظرفیت متناسب با توان خازنهای ورودی به حداقل مقدار خود برسد. ناگفته نماند استفاده از قطعات با کیفیت در مدار داخلی و همچنین عایق کاری مناسب مدار از دیگر عوامل کاهش ریپل و نویز خروجی پاور هستند. مطابق استاندارد، بهتر است میزان نویز و ریپل خروجی پاور در حالت Peak to Peak کمتر از مقدار 150 میلی ولت باشد.

9_ PFC و عملکرد آن (Power Factor Correction)

در کلیه سیستمهای الکترونیکی و مکانیکی، عمومأ با دو نوع توان برخورد خواهیم داشت: 1- توان اکتیو 2- توان راکتیو
توان اکتیو صرفأ در بارهای مقاومتی استفاده می شود و تمامأ به مصرف کار مفید می رسد. از طرفی خاصیت خازنی و القایی جزئی از بارهای واقعی می باشند و توانی در مدار صرف ذخیره سازی و بازپس دهی انرژی در این المان ها می شود که این توان همان توان راکتیو می باشد. در حقیقت توان راکتیو نه تنها باعث کار مفید نمی گردد بلکه سبب افزایش دما و اتلاف انرژی می گردد. وظیفه PFC کاهش تصحیح توان راکتیو می باشد.
ضریب توان در حقیقت نسبت توان اکتیو به کل توان مصرفی است و هر چه این تناسب به عدد 1 نزدیکتر باشد، میزان توان راکتیو کمتر خواهد شد.برای حل این مشکل و افزایش ضریب توان، از مدارات PFC (تصحیح ضریب توان) استفاده می شود. همچنین مدار PFC می تواند از ورود و خروج هارمونیک های فرکانس پایین جلوگیری کند. در این زمینه پاورها به 3 گروه مختلف تقسیم می شوند:

Non PFC:
پاوری که از هیچگونه مدار تصحیح ضریب توان استفاده نمی کند.
اگر به نمودار تقابل ولتاژ و آمپراژ در حالت Non PFC توجه نمایید، متوجه خواهید شد که در این حالت، بهره برداری از شبکه فقط در یک لحظه صورت می گیرد و در سایر زمانها، شبکه به شارژ و دشارژ المان های ذخیره ساز می پردازد. ضریب توان در این حالت تقریبأ برابر 0.7 می باشد.

Passive PFC:
در این حالت، پاور از یک سلف (چوک) با اندوکتانس نسبتأ بالا (به صورت سری با مدار پاور) برای کاهش خاصیت خازنی و در نتیجه تصحیح ضریب توان بهره می برد.همانطور که نمودار تقابل ولتاژ و آمپراژ در حالت Passive PFC را ملاحظه می نمایید، متوجه خواهید شد که میزان بهره برداری از شبکه تا حدی بهتر شده است ولی در عمل تفاوت چندانی با Non PFC ندارد.ضریب توان در این حالت تقریبأ برابر 0.75 می باشد یعنی تقریبأ تفاوت آن با حالت Non PFC، حدود 0.05 خواهد بود. از طرف دیگر با توجه به تأثیرات مخرب گرمایشی، ارتعاشی و الکترومغناطیسی حاصل از کارکرد این سلف، استفاده از حالت Passive PFC در دراز مدت موجب کاهش کارآیی و عمر مفید پاور خواهد شد.

Active PFC:
در این حالت، PFC به صورت یک مدار فعال، بین شبکه ورودی و رگولاتورهای اصلی قرار می گیرد و یک ولتاژ ثابت بین 380 تا 400 ولت برای تغذیه رگولاتورها فراهم می سازد. به همین دلیل و برخلاف رگولاتورهای اصلی سوئیچینگ، برای تغذیه مدار Active PFC نیاز به ولتاژ ثابت نخواهد بود. این مزیت به طراح پاور این اجازه را خواهد داد تا از ظرفیت خازنهای ورودی متناسب با ظرفیت القایی مدار بکاهد که این امر، خود عاملی جهت کاهش چشمگیر بارهای خازنی خواهد شد. پیامد این فرآیند، افزایش قابل توجه توان تا رقمی نزدیک به 1 خواهد بود.این موضوع به معنای آنست که که تقریبأ تمام توان ورودی پاور، به مصرف کار مفید خواهد رسید. همانطور که نمودار تقابل ولتاژ و آمپراژ در حالت Active PFC را ملاحظه می نمایید، متوجه خواهید شد که بهره برداری از شبکه، به حداکثر میزان خود رسیده است.

با توجه به موارد فوق، اگر به پاوری با تصحیح ضریب توان ایده آل نیاز دارید، بهتر است پاوری با قابلیب Active PFC تهیه نمایید. چراکه در عمل تفاوت محسوسی بین عملکرد Non PFC و Passive PFC وجود ندارد.

10_ اهمیت ولتاژ خروجی Stand By) +5V/SB)
یکی از خروجی های اصلی پاور شما +5V/SB می باشد که محض اتصال پاور به برق شهر این این خروجی فعال خواهد شد. بنابراین در حالتی که تمامی شاخه های خروجی ولتاژ پاور، غیرفعال می باشند این شاخه فعال می باشد و به صورت یک منبع انرژی برای شروع به کار سیستم عمل می کند که از آن در عملکردهایی نظیر Wake-up-LAN و Wake-up-Modem و ... استفاده می گردد. در نتیجه حتی در زمانی که کامپیوتر شما خاموش است پاور در حال فعالیت می باشد، از این رو بهتر است که در هنگام عدم استفاده طولانی مدت، کلید پشت پاور را خاموش نمایید. همچنین توصیه می شود در حالتی که از تعداد بالای قطعات بیرونی (External Device) با پل ارتباطی USB در سیستم خود بهره می برید، پاوری انتخاب نمایید که میزان تحمل آمپراژ آن در شاخه +5V/SB بالاتر از 3.0A باشد.

11_ لاین FیLتF) RیLتR ینگ EMI):
مساله تداخل امواج الکترومغناطیسی یا EMI با طیف فرکانسی کمتر از 20 کیلوهرتز در منابع تغذیه سوئیچینگ قابل چشم پوشی می باشد. اما با بالا رفتن فرکانس، هارمونیکهای با فرکانس بیشتر از فرکانس اصلی، موجب تداخل در باندهای رادیویی و مخابراتی می شوند که عدم عملکرد صحیح سایر وسایل الکترونیکی پیرامون آن را در پی خواهد داشت. از آنجایی که امروزه پاورهای با توان بالا نیز کاربرد وسیعی پیدا کرده اند می توان این گونه منابع تغذیه را، به عنوان یک منبع تولید نویز شدید و قوی برای مدارات مخابراتی معرفی نمود، چراکه به واسطه سوئیچینگ سریع رگولاتورهای مبدل قدرت در پاور، نویز با فرکانس بالا تولید و وارد شبکه می گردد.
برای کاهش تداخل الکترومغناطیسی می توان با افزودن لاین FیLتR که از سلف و خازن های متناسب تشکیل شده است در نزدیکی عنصر تولید کننده نویز استفاده کرد.این FیLتR ها با جلوگیری از انتقال ناگهانی جریان و ولتاژ به مدار، از ورود نویز به شبکه خودداری می نمایند.بنابراین یکی از قابلیت های پاور خوب و استاندارد، عدم تأثیر نامطلوب آن بر سایر وسایل برقی اطراف می باشد. در منابع تغذیه ای که به این موضوع توجه دارند، معمولأ از دو لاین FیLتR مجزا و مکمل یکدیگر استفاده می شود که یکی از آنها دقیقأ پشت کانکتور ورودی AC و دیگری نزدیک المان PWM (فرآیند سوئیچینگ) بر روی PCB قرار می گیرد و این دو لاین FیLتR در حین کار، به ماهیت پایداری و عملکرد مدار هیچگونه آسیبی نمی رسانند.

12 _ گارانتی معتبر؛
اغلب افراد در هنگام خرید هر نوع کالایی، به دلیل اشتیاق اولیه خرید، به مقوله گارانتی و نوع خدمات ارائه شده از سوی ارائه کننده کالا، توجهی ندارند. ولی پس از گذشت مدت زمانی و برخورد با اولین اشکال در کالای خریداری شده، به اهمیت گارانتی آن پی می برند. هر وسیله الکترونیکی، مکانیکی و ... می تواند در طی پروسه مواد اولیه، تولید، کنترل کیفیت، بسته بندی، عرضه و حمل ونقل دچار آسیب فنی و یا ظاهری گردد. معمولأ مقوله گارانتی در ایران، به درستی تعریف و اجرا نمی شود، ولی با این حال میتوان در هنگام خرید پاور، با تحقیق از سطح بازار و دوستانی که در زمینه سخت افزار فعالیت دارند، با نام شرکتهایی که سابقه مثبتی در زمینه گارانتی دارند، آشنا شد. به طور معمول نگاه شرکتهای داخلی به مقوله گارانتی و خدمات سرویس، یک نگاه صرفأ هزینه ای می باشد. ولی یک شرکت معتبر می تواند با خدمات سرویس صحیح، مشتری خود را راضی نگه دارد و از گارانتی بعنوان عاملی مثبت در تبلیغات و فروش خود استفاده کند. در این شرایط نه تنها گارانتی یک عامل هزینه بر نمی شود، بلکه خود تبدیل به عاملی در جهت ارتقاء سطح فروش شده و به نوعی هزینه های جانبی خود را جبران می نماید.


آشنایی با ویرایشهای پاور تحت استاندارد ATX12V

ویرایش پاور تحت استاندارد ATX :
یکی از متغیرهایی که در منابع تغذیه کامپیوتری وجود دارد، ویرایش و تناسب پاور با سخت افزار هر دوره می باشد. ساختار داخلی منابع تغذیه کامپیوتری از ابتدا تاکنون دارای چند ویرایش مختلف می باشند. تولید منابع تغذیه تحت استناندارد ATX12V از فوریه سال 2000 میلادی با ویرایش اولیه 1.0 آغاز گردید وتا ژوئن سال 2002 با ویرایش 1.2 به طور معمول ادامه یافت. ولی عمده ویرایشهای تأثیر گذار در طی چند سال اخیر و تحت استاندارد ATX12V شامل ویرایش 1.3 و سری ویرایشهای جدید 2.x می باشد که توجه شما را به مشخصات فنی آنها به صورت خلاصه وار جلب می نمایم:

A) ویرایش سری ATX12V Ver 1.3
این ویرایش در آوریل سال 2003 میلادی تحت استاندارد ATX12V به بازار آمد. در این ویرایش علاوه بر لحاظ نمودن پارامترهای ویرایش قبلی (یعنی ویرایش 1.2) موارد زیر نیز لحاظ گردید:
1- به روز رسانی بخش توان کلی منبع تغذیه و بالا بردن مقدار جریان خروجی از کلیه شاخه ها متناسب با توان کلی پاور.
2- فعال سازی و برنامه ریزی جهت بالا بردن راندمان منبع تغذیه (Efficiency) و افزایش راندمان منبع تغذیه در مقطع Full Load از 68% به 70% بازدهی کامل.
3- اضافه کردن و متمایز نمودن کابل و کانکتور ساتا SATA (Serial ATA)
4- طبقه بندی نمودن نویز صوتی و در نتیجه کاهش این نویز تا کمترین حالت تعریف شده.
5- تنظیم مجدد رگولاسیون متقابل و طراحی به شکلی که برای هر کدام از واحدهای خروجی ولتاژ، مقدار مشخصی توان وجود داشته باشد که این مسئله براساس طراحی و نیاز سخت افزارهای هر دوره متفاوت می باشد. به طور مثال در طراحی ویرایش 1.2 مقدار توان کلی خروجی شاخه +5V بالاتر از مقدار توان کلی شاخه +12V قرار گرفته بود که این مسئله در ویرایش 1.3 تقریبأ به صورت مساوی در هر دو شاخه تعریف گردید.

B) ویرایش سری ATX12V Ver 2.x
این سری ویرایش در فوریه سال 2003 میلادی خود را به بازار سخت افزار معرفی نمود و طی این سالیان دچار چند تغییر جزئی گردید. چراکه در این مقطع کم، پس از عرضه ویرایش 1.3 ، شاهد انقلابی در تکنولوژی تولیدات سخت افزاری بودیم. در سخت افزارهای جدید پس از این دوره، توان مصرفی اصلی بر روی شاخه +12V متمرکز گردیده است.بر این اساس در طراحی ویرایش سری 2 وظیفه اصلی بر عهده شاخه خروجی +12V قرار داده شده است.
*** مهمترین تغییرات ایجاد شده در طراحی ویرایش های سری ATX12V Ver2.x (شامل ویرایش های 2.0_2.01_2.1_2.2_2.3)
1- افزایش توان شاخه +12V و ارائه آن در شاخه های مجزا (متناسب با توان کلی پاور)
2- معرفی کانکتور 24 پین متناسب با سخت افزار روز.
3- به روز رساندن جداول پخش قدرت منبع تغذیه.
4- به روز رساندن رگولاسیون متقابل و تنظیم اثر گذاری ولتاژ هر شاخه بر روی شاخه دیگر.
5- به روز رساندن مقدار جریان عبوری از کلیه شاخه ها نسبت به سخت افزارهای جدید.
6- بالا بردن راندمان منبع تغذیه در کلیه مقاطع بارگیری به بالاتر از 70 درصد بازدهی.
7- حذف خروجی -5V از روی کانکتور خروجی 24 پین (تغذیه کننده کارتهای ISA)
8- کاهش و کنترل نویز و ریپل در خروجی دوم شاخه +12V یعنی +12V2
9- اضافه شدن واحد کنترل حرارت به طراحی داخلی منبع تغذیه.

»» در ماه مارس سال 2007 میلادی ، شاهد معرفی ویرایش جدید استاندارد ATX12V با نام V2.3 بودیم. ATX12V Ver 2.3 جدیدترین ویرایش استاندارد ATX12V تا به امروز می باشد. در این ویرایش بر دو موضوع اصلاح مجدد جداول پخش قدرت خروجی ها به نفع شاخه +12V و افزایش مجدد راندمان پاور (بالاتر از 80 درصد) تاکید ویژه ای شده است.
امروزه با توجه به سخت افزارهای جدید مانند کارتهای گرافیکی PCI Express که قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی SLI و Cross Fire را دارند و همچنین پردازشگرهای دو هسته ای، فشار بسیار مضاعفی بر روی بخش خروجی شاخه 12 ولت منبع تغذیه وارد می شود.به همین دلیل اگر خریدار از ویرایش منبع تغذیه آگاهی کاملی نداشته باشد و انتخاب درست و سازگار با سخت افزارهای جدید انجام ندهد، عملأ کل هزینه پرداختی برای سیستم جدید خود را بیهوده صرف نموده و از کارایی آنها کاسته است. متأسفانه هنوز هم در بازار داخلی، شاهد عرضه پاورهایی با ویرایش های قدیمی مانند 1.3 و 1.2 آنهم با کانکتور 24 پین می باشیم!! شاید این موضوع با قیمت تمام شده و فروش اینگونه پاورها رابطه مستقیم داشته باشد. چراکه در این رده تولید پاورها، توجه خریدار و فروشنده بیشتربر روی قیمت کالا متمرکز گردیده است. ولی به چه قیمتی؟!
همه ما می دانیم که سخت افزارهای امروزی در تمامی رده ها (چه معمولی و چه حرفه ای) بیشترین میزان مصرف انرژی را از شاخه +12V خروجی پاور دارند، حال آنکه پاورهای ویرایش 1.3 در قیاس با ویرایش سری 2.x و در بالانس قدرت خروجی خود، از +12V ضعیف تری برخوردار می باشند.


اهمیت نوع و ویرایش پاور به گونه ای است، که در حال حاضر اغلب تولید کنندگان مطرح در دنیا، به هیچ عنوان پاورهایی با ویرایش پایین تر از ATX 12V Ver 2.0 تولید نمی کنند.چراکه راندمان و کارایی سیستم های امروزی با نصب اینگونه پاورها به اندازه ای افت پیدا می کند که به هیچ عنوان قابل توجیه نمی باشد. ارزش کارایی پاورهای ویرایش سری 2.0 به مراتب بالاتر از ارزش مابه التفاوت ریالی اینگونه پاورها در مقام مقایسه با پاورهای ویرایش ATX12V Ver1.3 می باشد. درک اهمیت این موضوع از سوی مصرف کنندگان ایرانی و حرکت به سمت تقاضای محصولات به روز شده، می تواند مهمترین عامل در جهت حذف اینگونه کاستی ها و سهل انگاری های شرکتهای داخلی باشد.

 استاندارد جدید SSI EPS) Energy level Power Supply)

ورود نسل EPS منابع تغذیه به بازار سخت افزار، همچون شوک بزرگی بر پیکره این بازار بود، چراکه قیمت تمام شده این محصول افزایش چشمگیری داشت. اما تحول بزرگی که در افزایش و نوع مصرف سخت افزارهای حرفه ای به وجود آمده بود سبب گردید که حتی پاورهای پرقدرت تحت استاندارد ATX12V با ویرایش های جدید نیز توانایی راه اندازی و کارکرد با راندمان مطلوب اینگونه سیستمها را نداشته باشند و این قضیه توانست ذهنیت بازار و مصرف کننده را به سمت پاورهای حرفه ای تر EPS با امکانات ویژه تغییر دهد.

ویژگی پاورهای EPS در مقایسه با ATX
1- افزایش عمر مفید منابع تغذیه EPS به 100000 الی 120000 ساعت کارکرد مفید در شرایط متعارف استاندارد
2- افزایش راندمان منابع تغذیه EPS در کلیه مقاطع (Low Load~Hight Load) به بالاتر از 80 درصد بازدهی کامل
3- افزایش دامنه ولتاژ و فرکانس ورودی (90V AC~260V AC) که این مورد با توجه به نوسانات برق شهری که گریبان گیر اغلب پاورهای متعارف ATX می شود، نکته ای بسیار مثبت تلقی می گردد.
4- تعبیه Power Factor Correction به صورت Active با بالاترین حالت کارایی در تصحیح ضریب توان.
5- افزایش اجباری توان شاخه +12V و ارائه آن در حداقل 2 تا 4 شاخه مجزا متناسب با توان کلی پاور.
6- کاهش درصد خطای کلیه خروجی ها تحت 75 درصد توان خروجی به کمتر از 3 درصد.
7- کاهش درصد خطای کلیه تایمینگها واصلاح نویز و ریپل در رتبه بندی شاخه های 12 ولت خروجی پاور EPS
8- چیدمان و تناسب کلیه تایمینگها صرفأ براساس خروجی اصلی یا همان 12 ولت (چراکه در ویرایش های ATX کلیه تایمینگها بر اساس خروجی 5 ولت تعریف شده اند.) این موضوع موجب عکس العمل سریعتر پاورهای EPS در مقایسه با ATX می شود.
9- افزایش حداقل میزان بار مصرفی از منبع تغذیه (Low Load) جهت اصلاح (Cross Regulation)
10- افزایش توان شاخه +5V/SB تا 3.0 آمپر و اصلاح درصد خطا از حداقل تا حداکثر میزان بار مصرفی.
11- کاهش توان مجموع شاخه های 3.3V و 5V (متناسب با توان کلی) جهت تأمین توان مورد نیاز شاخه های 12 ولت خروجی.
12- ارائه پروتکشن های ایمنی جدید که در محصولات گذشته امکان تعبیه آنها به دلیل هزینه بالا وجود نداشت. مانند PR و OSP و اصلاح عملکرد OPP (اخیرأ برخی از این موارد در استاندارد جدید ATX نیز لحاظ شده اند.)
13- اصلاح تداخل عملکرد SCP و OCP به گونه ای که قبل از فعال شدن SCP ، پاور توانایی تشخیص و فعالسازی سریع پروتکشن OCP را در خروجی های 12 ولت خود داشته باشد.
نکته بسیار مهم:
با نگاهی گذرا به موارد فوق، ملاحظه می گردد که هزینه پرداختی در هنگام خرید اینگونه محصولات تحت استاندارد EPS، با طول عمر بالا و مصرف پایین انرژی و بالاترین کارایی پاورهای EPS عملأ جبران می گردد.

نکته ای که حائز اهمیت می باشد، ورود نسل جدید کارتهای گرافیکی با قابلیتهای ویژه می باشند که مصرف فوق العاده ای از شاخه 12 ولت پاور دارند. به عنوان مثال کارتهای سری GX2 و 9800GTX و یا Geforce 8800GTX و 8800 Ultra و یا ATI HD2900 و یا HD3870x2 قادرند از یک خروجی 12 ولت پاور، جریانی بیش از 22 آمپر بکشند. این موضوع با اصل اضافه شدن شاخه دوم 12 ولت به شرط افزایش مصرف بالاتر از 18 آمپر، در تضاد می باشد. از این رو در ویرایش های جدید EPS سال 2007 و 2008 میلادی، پاورهایی با قدرت بالاتر از 850 وات معرفی شده اند، که استثنائأ قادرند در خروجی چهارم 12 ولت خود، جریانی بالاتر از 26 آمپر را تحمل کنند. این مورد به صورت محدودتر توسط استاندارد ATX 12V تأیید شده است. در این بروز رسانی استاندارد EPS در سالهای اخیر، شاخه های دیگر خروجی 12 ولت قادرند این افزایش شدت جریان در شاخه چهارم 12 ولت را به نوعی تأمین نمایند. همچنین در این روش جدید، مجددأ تأثیرگذاری OCP بر SCP اصلاح گردیده است و نقطه اتصال شاخه چهارم 12 ولت به برد اصلی به صورت مجزا ایزوله و تقویت شده است.


 آشنایی با کانکتورهای خروجی پاور

امروزه کانکتورهای خروجی در منابع تغذیه کامپیوتر، دارای تنوع و تعداد خاصی شده اند و طبیعی می باشد که این تنوع کانکتورها بر روی تمامی پاورها قابل اجرا نمی باشد، بلکه بنا به شرایط خاص، توان و یرایش هر مدل پاور، میتوان شاهد وجود یا عدم وجود برخی از این کانکتورها بود. توجه شما را به نمونه ولتاژهای ارائه شده در هر یک از کانکتورهای خروجی پاور و همچنین شکل ظاهری آنها جلب می کنم:

 کانکتور ATX Main Power :

در شکل نمای کلی یک کانکتور 24 پین مادربرد، با قابلیت تبدیل به 20 پین را ملاحظه می کنید. لازم به ذکر است که معمولأ اینگونه کانکتورهای 24 پین را به طور مجزا (20+4 پین) بر روی پاورها می بینید و این به دلیل آن است که قابلیت نصب بر روی مادربردهای 20 پین را هم داشته باشد. توجه داشته باشید که پاورهای 24 پین را می توان بر روی 20 پین نصب نمود ولی پاورهای 20 پین را نباید برای مادربردهای 24 پین استفاده نمود. متأسفانه اغلب فروشندگان به صرف روشن شدن مادربردهای 24 پین با پاورهای 20 پین، این کار را به کرات، انجام می دهند و یا از تبدیل 20 به 24 استفاده می نمایند. ولی آیا از خودتان سوال کرده اید که اگر قرار بر این بود، چرا شکل ظاهری کانکتور مادربردها و پاورهای جدید 24 پین شده است؟
همانطور که در تعاریف استاندارد های ATX عنوان شد، نوع مصرف مادربردها و قطعات سخت افزاری از یک مرحله خاص به بعد، تغییر یافت و پیرو آن سازندگان مادربرد و پاور تحت استاندارد های جدید، اقدام به طراحی و تولید محصولات خود نمودند. این مورد تغییر شکل نیز به نوعی یک هشدار برای مصرف کنندگان بود!! حال اگر پاور 20 پین بر روی یک مادر برد 24 پین نصب گردد، چه اتفاقی می افتد؟ به دلیل فشار مضاعف و جریان بالایی که دیگر کانکتورهای پاور برای تأمین ولتاژ کانکتورهای متصل نشده، متحمل می گردند، پس از مدتی (بسته نوع سخت افزار و میزان مصرف آن) این کانکتورها خاصیت اولیه خود را از دست می دهند و موجب افزایش غیر طبیعی نویز و جریان در این محل می گردند و عملأ کارآیی سیستم پایین آمده و درصد آسیب قطعات سخت افزاری به شدت بالا می رود.


 کانکتور ATX P4 :

در شکل  نمونه ای از کانکتور 4 پین را که عمومأ وظیفه تأ مین ولتاژ پردازنده را دارد، ملاحظه می فرمایید.


کانکتور EATX :

در شکل نمونه ای از کانکتورهای جدید 8 پین، معروف به EATX را مشاهده می فرمایید. این کانکتورها در گذشته برای تغذیه مادربردهای سرور و پردازنده های سرور مانند Xeon استفاده می شد. ولی اکنون با توجه به افزایش میزان مصرف پردازنده های امروزی، میتوان این کانکتورها را بر روی مادربردهای نیمه حرفه ای جدید نیز ملاحظه نمود و معمولأ در این کانکتورهای 8 پین از دو خروجی مجزای 12 ولت پاور استفاده می گردد. لازم به ذکر است این خروجی در پلتفرم های جدید مادربردها، مانند AMD4x4 ، تا دو عدد افزایش یافته است و متناسب با این موضوع، کانکتورهای EATX در پاورهای EPS سال 2007 ، تا دو عدد افزایش یافته است.


کانکتور Molex معروف به IDE :

در شکل  نمونه کانکتور 4 پین مولکس را ملاحظه می کنید که اغلب جهت راه اندازی فنها، اپتیکال درایوها و هادرهای قدیمی معروف به IDE استفاده می گردند.


کانکتور Serial ATA معروف به SATA :

در شکل  نمونه کانکتور مخصوص هاردهای SATA را ملاحظه می کنید. اگر بر روی شکل دقت فرمایید، می بینید که در اینگونه کانکتورها از 3 خروجی اصلی پاور یعنی خروجی های 3.3 و 5 و 12 ولت با رنگهای نارنجی ، قرمز و زرد استفاده شده است. نکته مهم در این بحث استفاده اشتباه از کانکتورهای تبدیل IDE به SATA می باشد. در این روش شما عملأ ولتاژ 3.3 ولت را به هارد SATA خود نمی رسانید. درست است که در این حالت هم هارد SATA کار می کند ولی با این روش شما عملأ قابلیتهای هارد ساتا 2 خود را کاهش داده اید و علاوه بر آن هارد خود را معرض آسیب جدی قرار داده اید.


هیچگاه از مبدل IDE به SATA استفاده نکنید ! 

کانکتور Floppy معروف به Berg :

در شکل  نمونه ای از کانکتور فلاپی را مشاهده می فرمایید. این کانکتور از کانکتور Molex منشعب می شود.


 کانکتور PCI Express معروف به PCIE :

در شکل  شما نمونه کانکتور خروجی 6 پین مخصوص کارتهای PCIE را ملاحظه می کنید. درست است که این کانکتور در همه کارتهای گرافیکی PCI Express استفاده نمی شوند، ولی رده های بالای اینگونه کارتها، نیاز مبرم به ورودی مجزا ولتاژ مورد نیاز خود را دارند و به دلیل مصرف بالای آنها، اینگونه کانکتورها فقط بر روی پاورهای بالاتر از توان واقعی 400 وات تعبیه می گردند. همچنین جهت ساپورت تکنولوژی SLI یا Cross Fire از دو تا 4 کارت گرافیک به صورت همزمان استفاده می گردد.
پاورهای حرفه ای دارای 2 تا 6 خروجی 6 پین PCIE می باشند.


همچنین در شکل نمونه کانکتورهای جدید 8 پین PCI Express را ملاحظه می فرمایید. همانطور که می دانید، هیولاهای جدید گرافیکی که توسط کمپانی های nVIDIA و ATI به بازار عرضه شده اند، مصرف انرژی فوق العاده بالایی دارند. مصرف از شاخه 12 ولت اینگونه کارتهای گرافیکی به حدی بالا رفته است که به جهت آسیب دیدگی کانکتورها که در بالا بحث شد، این کمپانی ها بر روی اینگونه کارتهای خود اقدام به تعبیه 2 کانکتور 6 پین و یا یک 8 پین در کنار یک 6 پین تموده اند. این کانکتورهای جدید را میتوان در پاورهای بالاتر از توان واقعی 800 وات ملاحظه نمود. البته برخی پاورهای 785 وات نیز دارای کانکتورهای 8 پین هستند. چگونگی محاسبه توان پاور ساپلای از روی لیبل
در مورد چگونگی محاسبه توان، هر تولید کننده بسته به طراحی و ویرایش پاور خود، اقدام به اعلام و درج توان های خروجی به صورت تک به تک شاخه ها و نهایتأ رقم کلی توان می نماید.
معمولأ در بازار مشاهده شده که با استفاده از فرمول ( ولتاژx آمپراژ = وات ) اقدام به ضرب و جمع نمودن کلیه اعداد مندرج بر روی لیبل می نمایند. در حالیکه این یک روش کاملأ اشتباه می باشد.
لازم به ذکر است که همیشه توان محاسبه شده به شیوه فرمول بالا، بیشتر از توان اصلی پاور خواهد شد اما در عمل توان اصلی پاور بسیار کمتر از مقدار توان تئوری پاور است. بخش اعظم توان یک پاور بدلیل مقاومت سیمها و مدارات و همچنین حرارت داخلی و امواج الکترومغناطیس به هدر می رود که این امر موجب کاهش توان پاور شده و بنابراین باید همواره در محاسبه توان واقعی پاور، میزان کل تلفات انرژی نیز، محاسبه شود که این امر نیازمند تخصص است.
با توجه به لیبل  اعداد مندرج در قسمت پایین هر شاخه خروجی، میزان جریان حداکثری می باشد که هر شاخه به صورت مجزا توانایی ارائه آن را دارد. ولی توجه به این نکته ضروری است که برای خروجی های +5V و +3.3V و یا 4 شاخه +12V یک توان مشترک در نظر گرفته شده است و تا جایی که توان مجموع هر گروه از این شاخه ها از مجموع توان ذکر شده بالاتر نرود شما می توانید از آنها جریان دریافت کنید. در انتها نیز مجددأ برای مجموع توان شاخه های +12V و توان شاخه های +5V و +3.3V یک حداکثر در نظر گرفته می شود. بنابراین استخراج توان از شاخه های +12V تا جایی امکانپذیر است که مجموع توان این شاخه ها و مجموع توان شاخه های +5V و +3.3V از میزان توان برآیند (Combine) کلی در نظر گرفته شده تجاوز ننماید. میزان توان برآیند و جریان های در نظر گرفته شده بستگی به طراحی خاص مدارات قدرت و مدار PWM دارد . ولی فاکتورهای حداقل و حداکثر در محدوده مشخص شده توسط استاندارد قرار دارد.

www.gtpland.com

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 24 آبان، 1388 توسط majidplus

 
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امکانات مخصوص کاربران استفاده کنید .


پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد سخت افزار
· سایر مطالب نوشته شده توسط majidplus


پربازدیدترین مطلب در زمینه سخت افزار:
انتقال سریال و موازی و معرفی انواع پورتهاامتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بدانتخاب ها

 چاپ این مطلب چاپ این مطلبموضوعات مرتبط

سخت افزار

"منبع تغذیه کامپیوتر" | ورورد به سیستم / عضویت در سایت | 0 نظر شما چیست؟
این سایت در قبال مطالب طرح شده توسط کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارد .
مسئولیت مطالب و نظرات ارائه شده بر عهده کاربر ارائه کننده مطلب می باشد .

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
سبزوار - میدان نجارآباد - خیابان انقلاب - بین انقلاب 6 و میدان - پلاک 224 کد پستی: 9618645766
تلفن فروشگاه : 44661090 (3 خط) تلفن دفتر : 44661091 تلفکس : 44641814 - 051
sinacomputer@gmail.com