پردازنده هاي سري Black Edition از AMD
تاریخ : جمعه، 2 آذر، 1386
موضوع : اخبار


شركت AMD به تازگي سري جديدي از پردازنده هاي خود را با نام پردازنده هاي Black Edition به بازار عرضه كرده است. مهمترين برتري اين پردازنده‌ها نسبت به ساير پردازنده‌هاي AMD باز بودن ضريب فركانسي اين پردازنده‌ها است. همانطور كه مي دانيد هر پردازنده داراي يك فركانس كاري است كه از حاصلظرب فركانس گذرگاه FSB در يك ضريب به دست مي آيد. اين ضريب كه در حقيقت فركانس اصلي پردازنده را مشخص مي كند ضريب فركانسي ناميده مي شود. براي مثال يك پردازنده با فركانس گذرگاه 200 مگاهرتز و ضريب فركانسي 15، داراي فركانس كاري 3000 مگاهرتز (يا سه گيگاهرتز) خواهد بود. از آن‌جايي كه پردازنده‌هاي مختلف در يك سري، معمولا داراي هسته‌هاي يكساني بوده و از فركانس گذرگاه مشابهي استفاده مي‌كنند، بهره‌گيري از ضرايب فركانسي متفاوت يكي از راه‌هايي است كه مي توان پردازنده‌هايي با فركانس‌هاي كاري مختلف و كارايي‌ متفاوت توليد كرد. اما سازندگان براي اينكه كاربران قادر نباشند فركانس پردازنده را به صورت دستي تغيير دهند اين ظرايب را قفل مي‌كنند. به همين خاطر كاربران در صورتي كه قصد داشته باشند كارايي سيستم خود را با افزايش فركانس و اوركلاك افزايش دهند بايد فركانس گذرگاه را افزايش دهند. به دليل اينكه تغيير در فركانس گذرگاه بر روي ديگر فركانس هاي سيستم نيز تاثير مي گذارد، حتي اگر پردازنده نيز بتواند در فركانس هاي بالاتر كار كند، به دليل محدوديت‌هايي كه اجزاء سيستم براي افزايش فركانس دارند، نمي‌توان فركانس را تا حد زيادي افزايش داد.البته پيش از اين پردازنده‌هايي از سوي Intel و AMD عرضه شده اند كه ضرايب فركانسي آن ها باز باشد. اما اين پردازنده‌ها هميشه از نظر كارايي و قيمت در بالاترين سطح ممكن قرار مي گرفته‌اند. پردازنده هاي سري Extreme از Intel و سري FX از AMD پردازنده ‌هاي سطح بالايي هستند كه ضريب فركانسي آن ها قفل نشده است. اما قيمت اين پردازنده‌ها سرسام‌آور است به شكلي كه معمولا در هنگام عرضه داراي قيمت‌هايي در حدود 1000 دلار يا بيشتر هستند.
در اين ميان شركت AMD براي اولين بار پس از مدت‌‌ها اقدام به معرفي دو مدل از پردازنده‌هاي ميان قيمت خود نموده است كه به دليل قفل نبودن ضرايب فركانسي، مي توان آن ها را به سادگي اوركلاك كرد. اين پردازنده‌هاي كه با نام Athlon 64 X2 Black Edition عرضه مي گردند، در حال حاظر در دو مدل 5000+ و 6400+ در دسترس قرار دارند. از ميان اين دو مدل، پردازنده Athlon 64 X2 5000+ جديدتر است و بر خلاف مدل 6400+، كه بر پايه تكنولوژي ساخت 90 نانومتري توليد شده بود، با استفاده از تكنولوژي ساخت 65 نانومتر توليد مي‌شود. اين مدل داراي قيمت بسيار مناسبي بوده و براي كاربراني كه از نظر بودجه محدود هستند، يك انتخاب عالي به شمار مي‌رود. پردازنده هاي Athlon 64 X2 6400+ , 5000+ به تر تيب در فركانس‌هاي 3.2 و 2.6 گيگاهرتز عمل كرده و داراي حافظه نهان سطح دو 1 و 2 مگابايتي هستند ( 512 كيلوبايت و يك مگابايت براي هر هسته). AMD ذكر كرده است كه مي توان ضريب فركانسي هر يك از اين پردازنده‌ها را تا ميزان 16x افزايش داد. با توجه به اين موضوع كه AMD از نگارش جديدي از هسته‌هاي خود در مدل 5600+ استفاده كرده است مي‌توان بدون نياز به افزايش ولتاژ و در نتيجه افزايش حرارت توليدي پردازنده، فركانس كاري را تا ميزان زيادي افزايش داد. به اين صورت نيازي به استفاده از خنك كننده هاي قدرتمند و گران قيمت وجود نداشته و مي‌توان با كمترين هزينه يك سيستم با قابليت اوركلاك بالا را تهيه كرد.
در حال حاظر شركت‌هاي بسيار زيادي اقدام به معرفي مادربردهاي سازگار با اين پردازنده‌ها نموده‌اند. براي مثال شركت GIGABYTE به عنوان يكي از بزرگترين توليد كنندگان مادربردها اقدام به معرفي محصولاتي نموده است كه داراي توان بسيار بالايي در اوركلاكينگ مي باشند. استفاده از چنين مادربردهايي به همراه پردازنده‌هاي AMD Athlon 64 X2 Black Edition مي تواند يك سيستم با قابليت‌هاي اوركلاكينگ بسيار بالا را با قيمتي كاملا رقابتي در اختيار علاقه مندان قرار دهد.

منبع این مقاله : سینا کامپیوتر
http://www.sinacomputer.ir

آدرس این مطلب :


INP_Nuke © IranNuke.com