Overclocking مادربرد GA-965P-DS3
تاریخ : جمعه، 21 اردیبهشت، 1386
موضوع : سخت افزار


براي همه اشخاصي كه علاقه‌مند به اوركلاك هستند سال 2006 ميلادي يك سال مهيج بود. مخصوصاً كه شركت اينتل با معرفي ريز‌معماري جديد Core خود محصولاتي را ارايه كرد كه از استاندارد‌هاي جديد استفاده‌ مي‌كرد و كارايي استثنايي را از خود به نمايش مي‌گذاشت. در ابتدا اينتل با معرفي پردازنده‌هاي Core 2 Duo و اندكي بعد از آن با معرفي پردازنده‌هاي Core 2 Extreme Quad Core كارايي را براي كاربران حرفه‌ي و علاقه‌مندان به اوركلاك كردن بطور موثري پردازنده افزايش داد.

در ارتباط با اين سري از پردازنده‌هاي جديد، شركت اينتل چيپ‌ست‌هاي سري P965 با توانايي اوركلاك كردن بسيار بالا را معرفي كرد. در ابتدا اين چيپ‌ست‌ها بعنوان چيپ‌ست‌هاي براي اوركلاك كردن برگزيده شدند كه از خصوصياتي نظير تكنولوژي دسترسي سريع به حافظه (Intel Fast Memory Access Technology) كه پهناي باند حافظه قابل دسترس را بهينه كرده و زمان‌هاي تاخير را كاهش مي‌دهد استفاده مي‌كند.
بنابراين اين موضوع كاملاً مشخص است كه مادربرد GA-965P-DS3 كه مبتني بر چيپ‌ست 965 است قادر به پشتيباني از هر دو پردازنده Core 2 Duo و Core 2 Extreme Quad و ديگر خصوصيات مرتبط با چيپ‌ست P965 اينتل است. بطوركلي بايد گفت كه مادربرد GA-965P-DS3 براي مقاصد اوركلاك طراحي شده و تنظيمات مربوط به اوركلاك و اورولتاژ را بواسطه هر دو طراحي نرم‌افزاري و سخت افزاري فراهم مي‌كند. در حقيقت اين مادربرد را مي‌توان به سادگي توسط مجموعه‌ي از گزينه‌ها در بايوس و يا توسط نرم‌افزارهاي كاربر پسند نظير Easy Tune 5 و M.I.T اوركلاك كرد. اوركلاك كردن توسط گزينه‌هاي كه اين مادربرد در اختيار كاربران قرار مي‌دهد به حدي ساده‌ است كه اكثريت كاربران تازه‌كار نيز قادر به انجام اين كار هستند.
GA-965P-DS3 از طراحي خازن‌هاي جامد استفاده كرده كه پايداري بالاتري را همراه با طول عمر بيشتر را براي مادربرد فراهم مي‌كند. اين طراحي مخصوصاً در مواقعي كه بار زيادي روي سيستم اعمال مي‌شود نظير زمان‌هاي كه كاربران سيستم خود را اوركلاك مي كنند موجب افزايش پايداري سيستم مي‌شود. علاوه‌ بر اين‌ها شركت گيگابايت در محصولاتش از تكنولوژي‌هاي خنك‌سازي Silent-Pipe و Crazy Cool كه كارايي حرارتي بهينه‌ي را براي چيپ‌ست‌ها، اجزاء توان پردازنده و PCB فراهم مي‌كند استفاده كرده است.
چگونه مي‌توان مادربرد GA-965P-DS3 را بسادگي اوركلاك كرد؟ ما براي پاسخ به اين سوال FSB يك مادربرد GA-965P-DS3 را به 400 مگاهرتز اوركلاك كرديم. اين فرآيند كمتر از 2 دقيقه به طول انجاميد و هر شخصي كه تا بحال تجربه اوركلاك كردن را نداشته قادر است اين عمليات را بسادگي انجام دهد. به ما اعتماد كنيد! با تعقيب مراحلي كه در ادامه آمده است و برخي از آزمايشاتي كه ما انجام داده‌ايم، تفاوت كارايي بين قبل و بعد از اوركلاك كردن سيستم را متوجه خواهيد شد.
اوركلاك كردن كامپيوتر يك ريسك است لطفاً احتياط كنيد !

پيكره‌بندي

CPU

Intel® Core™ 2 Extreme X6800

Motherboard

GIGABYTE GA-965P-DS3 BIOS:F8

Memory

GEIL DDR2-1066 1GB x 2

Graphics

GIGABYTE GV-NX76T256D-RH

Hard Drive

Seagate 120Gb

 

درون بايوس M.I.T را فعال كنيد
مرحله 1) براي وارد شدن به بايوس كليد Delete را فشار دهيد.
مرحله 2) [Ctrl+F1] را فشار داده تا قابليت M.I.T درون بايوس روشن شود.
مرحله 3) براي داخل شدن به M.I.T روي اين گزينه آمده و كليد Enter را فشار دهيد.

چگونه به FSB 400 مگاهرتز اوركلاك كنيد :
مرحله 1) MB Intelligent Tweaker (M.I.T)

مرحله 2) گزينه [CPU Clock Ratio] را به 8x تغيير دهيد.

مرحله 3) گزينه [CPU Host Clock Control] را به 400 تنظيم كنيد.

مرحله 4) گزينه [System Memory Multiplier (SPD)] را به 2 تنظيم كنيد.

اين تنظيمات نهايي اوركلاك كردن است كه نظير آن را در زير مشاهده مي‌كنيد.

 

مرحله 5) براي ذخيره كردن تنظيمات ابتدا كليد ESC و سپس كليد F10 و در نهايت كليد Y را فشار دهيد.

شما تنها FSB را به 400 مگاهرتز اوركلاك كرده‌ايد

مقايسه تفاوت كارايي بين وضعيت اوركلاك و عادي
با توجه به اينكه عمليات اوركلاك با موفقيت به پايان رسيد اكنون اجازه دهيد تا به نتايج كارايي نگاهي داشته باشيم. بطور آشكار هدف تمامي كاربران كامپيوتر از اوركلاك افزايش كارايي است. اوركلاك كردن پردازنده به شما اجازه مي‌دهد تا كارايي بالاتري را از مقدار هزينه‌ي كه براي پردازنده كرده‌ايد بدست آوريد. بنابراين كاربران كامپيوترها مي‌توانند پردازنده‌هاي با فركانس پايين‌تر را كه قيمت پايين‌تري نسبت به يك پردازنده فركانس بالاتر دارد را خريداري كرده و با اوركلاك كارايي در حد پردازنده قيمت بالاتر بدست آورند. اوركلاك بيش از حد فركانس پردازنده مي‌تواند موجب عدم پايداري سيستم و در برخي از كاربردها موجب كاهش كارايي شود.

 

2.93GHz (266*11)

3.20GHz (400*8)

PC Mark05 H.D Score

4078

3982          

PC Mark05 Graphic Score

5953

6104    

PC Mark2005 Memory Score

5809

6444    

PC Mark05 CPU Score

7530

8189    

PC Mark05 Total Score

6907

7271    

3DMark06 Score

4191

4232    

Super PI (1M) – Lower is better

17 sec

16 sec 

 

3D Mark 05 : يك نرم‌افزار آزمايش است كه كارايي سخت‌افزارهاي سيستم شما را مورد ارزيابي و تست قرار مي‌دهد. اين نرم‌افزار قادر است 4 بخش اصلي سيستم شما يعني : 1- ديسك سخت 2- گرافيك 3- حافظه 4- پردازنده را تست كند و با توجه به كارايي آنها به هريك امتيازي دهد. علاوه بر امتياز هر يك از 4 قطعه ذكر شده اين نرم‌افزار يك امتياز كلي نيز به سيستم شما مي‌دهد. به نمودارهاي ارايه شده در بالا توجه كنيد، در آزمايش مربوط به پردازنده، كارت گرافيكي و حافظه افزايش كارايي مشهودي مشاهده مي‌شود كه اين موضوع نيز موجب افزايش كارايي كل سيستم شده است. اما امتياز مربوط به ديسك سخت در وضعيت اوركلاك كاهش پيدا كرده است.

3D Mark 06 : يك نرم‌افزار تست است كه كارايي سه‌بعدي بازي‌ها را بررسي مي‌كند. بطوركلي اين نرم‌افزار شامل تست‌هاي گرافيكي قدرتمندي است كه كارايي گرافيكي يك كارت گرافيكي را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. اين نرم‌افزار شامل برخي از آزمايشات مربوط به پردازنده نيز مي‌شود. در 3D Mark 06 نيز اوركلاك موجب افزايش‌كارايي شده است.

Super PI : نرم‌افزاري براي تست كارايي و پايداري سيستم است. SuperPI واحد نقاط شناور CPU را بوسيله يك سري آزمايش كه PI سيستم شما را بررسي مي‌كند ارزيابي كرده و نتايج را با امتيازاتي كه در انتها ارايه مي‌كند نمايش مي‌دهد. در اين آزمايش هر چه مقادير امتيازات پايين‌تر باشد، بهتر است. همانطور كه مشاهده مي‌كنيد اوركلاك موجب بهبود كارايي شده است.
Gigabyte DS3 به FSB 500 مگاهرتز اوركلاك شده است
البته براي اوركلاك پردازنده محدوديت‌هاي نيز وجود دارد. با افزايش اوركلاك پردازنده به نقطه‌ي خواهيد رسيد كه ديگر ولتاژ كافي به پردازنده نمي‌رسد. افزايش ولتاژ مورد نياز براي پردازنده راه ديگري براي بالابردن كارايي سيستم است. بوسيله فراهم كردن توان بيشتر براي اجزاء سيستم شما قادر خواهيد بود كارايي بالاتري را براي اوركلاك‌هاي كه انجام مي‌دهيد فراهم كنيد. كاربران با استفاده از يك نرم‌افزار كاربردي ساده قادرند ولتاژ را براي اجزاي مختلف در مادربرد GA-965P-DS3 گيگابايت افزايش دهند. اگر در صفحه MB Intelligent Tweaker (M.I.T) در بالا دقت كرده باشيد، گزينه‌ي براي اورولتاژ اختصاص داده شده است. M.I.T شركت گيگابايت اجازه مي‌دهد شما ولتاژ‌هاي كه در ليست زير قرار گرفته را بصورت دستي كنترل كنيد :

[System Voltage Control]

تغيير ولتاژ سيستم

[DDR2 OverVoltage Control]

تغيير ولتاژ ماژول‌هاي حافظه

[PCI-E OverVoltage Control]

تغيير ولتاژ كارت گرافيكي

[FSB OverVoltage Control]

تغيير ولتاژ باس جلوي سيستم

[ (G)MCH OverVoltage Control]

تغيير ولتاژ پل شمالي سيستم

[CPU Voltage Control]

تغيير ولتاژ پردازنده

 

بعنوان مثال ما توانستيم مادربرد GA-965P-DS3 را به FSB 500 مگاهرتز بوسيله تغيير در ولتاژ CPU اوركلاك كنيم. همانطور كه در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد ما ولتاژ از 280/1 به 328/1 افزايش داده‌ايم.

توصيه ما به شما اين است كه براي اوركلاك كردن حتماً احتياط كنيد. زمانيكه سيستم خود را اورولتاژ مي‌كنيد بسيار دقت كنيد، زيرا شما مي‌توانيد توسط اين عمل بار زيادي را به اجزاي سيستم اعمال كنيد. ولتاژ‌هاي توصيه شده توسط سازندگان مختلف را بررسي كرده و سعي نكنيد ولتاژ‌ها را بالاتر از ميزان توصيه شده افزايش دهيد.منبع این مقاله : سینا کامپیوتر
http://www.sinacomputer.ir

آدرس این مطلب :


INP_Nuke © IranNuke.com